prof. Andrzej Rutkowski
  • slajd_1
  • slajd_2
  • slajd3
  • slajd4
  • slajd5

image001Prof. dr hab. dr h.c. Andrzej Rutkowski (1953-2020), wieloletni Prezesa PB WPSA, urodził się 7 maja 1953 r. w Poznaniu. Był synem profesora Mieczysława Rutkowskiego, wybitnego specjalisty w dziedzinie ekonomiki rolnictwa, dziekana Wydziału Rolniczego, a następnie Prorektora Akademii Rolniczej w Poznaniu. Był dobrym człowiekiem, obdarzonym dużym poczuciem humoru i „zootechnikiem z urodzenia”. Od okresu studiów przez całe życie zawodowe związany był z Akademią Rolniczą/Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Na swojej Alma Mater przebył wszystkie stopnie kariery naukowej, od magistra (1977) po profesora zwyczajnego (2010). Natomiast najwyższe akademickie wyróżnienie, doktorat honoris causa, zostało mu przyznane przez Senat Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy w 2019 roku.

Zainteresowania naukowe Profesora skupiały się głównie wokół szeroko rozumianej efektywności żywienia drobiu, zwłaszcza kurcząt brojlerów i kur niosek, a z czasem także niektórych gatunków ssaków monogastrycznych. Największym przedsięwzięciem badawczym Profesora w ostatnich latach była praca nad wykorzystania krajowych pasz białkowych w mieszankach przeznaczonych dla kurcząt rzeźnych, kur niosek i świń. Działalność naukowa zaowocowała bogatym dorobkiem, na który składa się kilkaset artykułów, książek i doniesień oraz wdrożeń.

Prof. Andrzej Rutkowski należał równocześnie do tego rzadkiego typu wybitnych pedagogów, którzy potrafią połączyć wysoki poziom merytoryczny z atrakcyjną formą zajęć. Najlepszym tego wyrazem było nadanie mu przez studentów tytułu najlepszego wykładowcy. Profesor, będąc promotorem pięciu doktoratów i wielu prac magisterskich, pozostawił po sobie liczne grono wychowanków i następców.

Zapraszamy do odwiedzenie galerii zdjęć z prywatnych kolekcji Grażyny Rutkowskiej, żony Profesora, oraz Piotra Paszkowskiego, jego bliskiego przyjaciela.

 

HOBBY

 

Polski Oddział Światowego Stowarzyszenia Wiedzy Drobiarskiej PB WPSA

ul. Wołyńska 33, 60-637 Poznań
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

NIP 781 188 01 68
REGON 302200544
nr konta 29 1240 3493 1111 0010 4715 7568
Bank Pekao SA II Oddział w Bydgoszczy